FinalistaFK Mladá Boleslav
Sesterské soutěže asociace
Gambrinus liga
2011/122013/14

Pohár České pošty 2012/13 je celkově 20. ročníkem Českého fotbalového poháru, dříve hraného pod názvem Pohár Českomoravského fotbalového svazu a později pod názvem Ondrášovka Cup. Soutěže se účastní profesionální i amatérské fotbalové kluby z České republiky z různých pater systému fotbalových soutěží v Česku.

Pro nový ročník udělal pořadatel, kterým je Fotbalová asociace České republiky, několik změn v systému nasazování. Nově hraje předkolo 60 týmů, namísto původních 24. Rozdílem oproti minulým ročníkům je i nasazování týmů hrajících letošní ročník Gambrinus ligy, kteří byli nasazování do 2. kola. Je tomu tak i nyní, ale 4 nejlepší celky minulého ročníku Gambrinus ligy (FC Slovan Liberec, AC Sparta Praha, FC Viktoria Plzeň a FK Mladá Boleslav) jsou, i kvůli účasti v evropských pohárech, nasazeni až do 3. kola.

Pohár České pošty začal 22. července 2012, kdy bylo na programu předkolo. Do něho zasáhlo celkem 60 týmů hrajících v různých patrech systému soutěží.

Počínaje osmifinále (4. kolo) až po semifinále se hrají jednotlivá kola dvouzápasově. Ročník tradičně zakončí finále, které je na programu 17. května 2013 na neutrální půdě. Po jednáních byl určen jeho pořadatel, kterým se stal Chomutov a jeho nově vystavěný stadión.

Obhájce trofeje - SK Sigma Olomouc, byl vyřazen už ve čtvrtfinále a svůj triumf nezopakoval. Do finále se probojovaly týmy, které už měly na kontě jedno prvenství v Českém poháru. FK Baumit Jablonec (1998) a FK Mladá Boleslav, jejíž poslední titul je velmi mladý, z ročníku 2010/11.

Finálové utkání v Chomutově vítěze po základní hrací době nenabídlo, skončilo 2–2, a tak se ke slovu po dvou letech opět dostaly penalty. V 6. sérii rozhodl o vítězství svého týmu Jan Kopic. V zápise domácí FK Baumit Jablonec tak porazil Mladou Boleslav, převzal svůj druhý Český pohár v historii. Díky tomu postoupil do 3. předkola Evropské ligy a v červenci vyzve vítěze Gambrinus ligy v Českém Superpoháru.

Průběh soutěže – jednozápasová kola

První kola soutěže se hrály pouze na jeden zápas. Byla to – předkolo, 1. kolo, 2. kolo a 3. kolo. Zápasy se hrály na hřišti papírově slabšího týmu, popřípadě týmu z nižší soutěže. Pokud zápas skončil remízou, následovaly okamžitě pokutové kopy. Zelená kolonka označuje postupující tým.